Wybór usług księgowych

Biuro Księgowe: tradycyjne czy online? Czy anonimowym biurom online można ufać? Czy księgowość może być usługą darmową? Jak wybrać biuro księgowe?

W gąszczu biur księgowych dostępnych obecnie na rynku trudno jest wybrać biuro dla siebie. Potencjalny Kowalski ma do wyboru tradycyjne biuro księgowe albo biuro księgowe online. Mamy dziś mnóstwo tradycyjnych biur księgowych, które zapraszają swoimi szyldami na każdym rogu ulicy.  Kowalski zastanawia się, któremu zaufać, gdzie nie będzie musiał czekać w kolejce i czy znajdzie w swoim grafiku czas by wyjść załatwić sprawy księgowe. Dlatego decyduje się na biuro księgowe online, szybko, łatwo, wygodnie. Tylko czy warto zaufać?

 

Księgowość online

Obecnie rynek obfituje w reklamy biur księgowych online. Zazwyczaj pozornie darmową księgowość oferują banki jako usługę dodatkową przy zakładaniu konta, np. firmowego. Gdy Kowalski decyduje się na wybór księgowości online nie wie komu powierza swoje sprawy. Niestety takie biura są pozornie godne zaufania, ponieważ są anonimowe, klient nie wie kto operuje jego sprawami. Za księgowość klienta odpowiada bank, a ten z kolei będąc instytucją nie zawsze godzi się odpowiadać za powstałe błędy. Co powinien wtedy zrobić Kowalski? Nie zna przecież księgowej z imienia i nazwiska, która mylnie dokonała obliczeń. Bank to instytucja, a ta z kolei posiada zabezpieczenia, które przeciętny Kowalski zatwierdza swoim podpisem lub zgodą klikając w okienko „wyrażam zgodę na…”, którą przecież nie każdy zawsze doczyta…..Absolutnie nie oczerniam banków za ich działalność, jednakże wchodząc na różne fora dla przedsiębiorców często pojawiają się wpisy klientów, którzy nie są zadowoleni z takiej formy księgowości. Z wypowiedzi klientów okazuje się także, że nie jest to zupełnie taka darmowa księgowość….zaciekawiona tematem sama to sprawdziłam. Jest bank, jest oferta: księgowość online za darmo.  Wszystko można zrobić przez internet nie wychodząc z domu….Pomyślałam: niemożliwe, że księgowość jest darmowa…nigdy nie słyszałam, żeby ktoś kogoś rozliczał zupełnie za darmo. Ktoś powie, że to usługa gratisowa do założenia konta. Ale trzeba się zastanowić, że przecież bank musi komuś zapłacić za to, że pracuje rozliczając nasze dokumenty….Udałam się do banku, pracownik informuje mnie, że księgowość nie jest darmowa, zdziwiona odpowiadam: „Proszę Pana, na stronie banku dużymi literami jest napisane za darmo”.. Idziemy do szefa działu, ten też zaprzecza. Panowie informują mnie, że darmowy to jest program do wystawiana faktur, ale za księgowość się płaci. Podziękowałam. Sprawdziłam i wiem. Kowalski myśli, że jak za darmo to za darmo, wchodzi, zakłada profil, wystawia faktury, jest zadowolony, nie wychodzi z domu…ale czy nie jest zdziwiony gdy dostaje fakturę do zapłaty za rozliczenie miesiąca? Pewnie idzie do banku z pretensjami i tam dowiaduje się to, czego dowiedziałam się ja. W ten sposób działają nie tylko banki, ale są także inne instytucje, portale, które zachęcają do darmowej księgowości. Pamiętajmy, za usługi księgowe zawsze się płaci.

Tradycyjne biura księgowe

W tym wypadku lepiej sprawdzą się tradycyjne biura księgowe. Trzeba liczyć się z tym, że wymagają one poświęcenia czasu jak pisałam już wcześniej. Wiadomo, że przedsiębiorcy to osoby zapracowane, poświęcające maksimum czasu na swój biznes, którym właśnie takiego czasu na załatwianie różnych spraw brakuje. Obecnie na rynku powstają biura księgowe, które oferują dojazd do klienta. Są to tradycyjne biura, które posiadają swoje siedziby i funkcjonują dokładnie tak jak biura tradycyjne, ale posiadają tę innowacyjność, że wychodzą do klienta. Często wysyłają do klienta kuriera, który dowozi i odbiera dokumenty. Biuro posiada także księgową, która zajmuje się reprezentowaniem klientów przed urzędami. Pozwala to zaoszczędzić tak drogocenny dziś czas. Co ważne takie biura nie są anonimowe, znamy swoją księgową z imienia i nazwiska. Jest to pewnego rodzaju połączenia biura tradycyjnego z online, ponieważ Kowalski otrzymuje usługę biura księgowego tradycyjnego nie wychodząc z domu, ze swojego miejsca pracy. Jest takie powiedzenie: ”biuro do Pana czy Pan do biura?” W tym wypadku to biuro przychodzi do Kowalskiego i zapewne zapracowany Kowalski będzie z tego zadowolony.

Wpis w kategorii: Blog
Opublikowane przez: