Dookoła Rosji. Co ciekawego o Rosji?

Rosja- znana czy obca? Czego jeszcze nie wiemy o tym kraju?

 1. Matrioszka. матрёшка, zdrobnienie od imienia Matriona.

Wielu z nas kojarzy Rosję przede wszystkim z matrioszkami, ale mało kto wie, skąd wzięła się ta tradycja. Kolorowe drewniane figurki tych "babeczek" cieszą oko i stanowią świetną pamiątkę z podróży, ale warto również wiedzieć coś więcej na ten temat, tym bardziej że symbolika matrioszki jest niezwykle interesująca!

Pierwsza matrioszka powstała około roku 1890 z rąk Wasilego Zwiezdoczkina, który przy jej tworzeniu mógł zainspirować się japońską figurką wykonaną w podobny sposób. Jego zabawka bardzo przypadła wszystkim do gustu i wkrótce zaczęto ją powielać, zachowując jednak charakterystyczny kształt i charakter. Klasyczna matrioszka to graficzne wyobrażenie Rosjanki, pełne kształty laleczki to symbol macierzyństwa, płodności, dostatku. Również to, co pierwotnie znajdowało się w środku matrioszki, świadczy o głębokim znaczeniu symbolicznym tej lalki, mianowicie były to postacie dziewcząt i chłopców, najmniejsza figurka przedstawiała dziecko w pieluszkach! Również imię nadane lalce do złudzenia przypomina Marię, Maszę, Matrionę - popularne w Rosji imię żeńskie. Nie sposób więc nie odebrać tego jednoznacznie, matrioszka to symbol kobiety-matki. Zgadza się to z rosyjskim umiłowaniem życia rodzinnego, mówi wiele o tamtejszym pojmowaniu kobiety i respekcie, jakim darzy ją męska część tego narodu.

 

 1. Najpopularniejsze nazwisko w Rosji to Smirnov! W wersji żeńskiej Smirnova. Według danych statystycznych jest to najpopularniejsze rosyjskie nazwisko. Zaraz po nim znajduje się Iwanow.

 

 1. Sasza to imię żeńskie i męskie J Jest to zdrobnienie imienia Aleksander i Aleksandra, a więc męskiego i żeńskiego.

 

 1. Obchody Dnia Kobiet w Rosji wiążą się bez wątpienia z tradycyjnie pojmowaną w tym kraju żeńskością, rolą kobiety w życiu mężczyzny, rodziny, kraju, kobietą żoną, matką, początkiem wszystkiego. Przeciwnicy święta kobiet mówią, że to komunistyczna spuścizna, Rosjanie uważają jednak, że ten wyjątkowy dzień w roku, który przypomina mężczyznom, jak wiele nam zawdzięczają i jak dobrze jest mieć kogoś, komu 8 marca za to podziękują i nie szczędzą rubli na najdroższe zachcianki swoich kobiet.

To nie 14 lutego, a właśnie 8 marca wszyscy, którzy mają żony czy partnerki, są szczęściarzami. Można obdarować kwiatami i prezentami żeńską część swojej rodziny, ale sedno to właśnie ta kobieta, która jest najbliżej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, który w Rosji jest jednym ze świąt, na które przysługuje dzień wolny od pracy!

 

 1. Wśród oficjalnie zarejestrowanych zawodów w Rosji mamy takie cukiereczki:

 

инженер-лесопатолог –to chyba Inżynier Patologii Lasów, cóż w kraju, który z powodu swojego zalesienia stał się eldorado dla Ikei, nie powinno to dziwić.

 

красильщик карандашей – Malarz Ołówków, cokolwiek robi ten człowiek J

 

монтировщик скелетов мелких животных – Montażysta Szkieletów Drobnych Zwierząt

 

испытатель бумажных мешков – Tester Worków Papierowych

 

комплектовщик белья – Kompletujący Bieliznę (jak najbardziej występuje w branży bieliźnianej)

 

менеджер по влажной уборке помещений – Menedżer ds. Sprzątania na Mokro. Co ciekawe, nie ma odpowiednika do spraw sprzątania na sucho.

 

контролер кинозала – Kontroler Sali Kinowej. Wchodzi sekretnie podczas seansu i liczy widzów.

 

Etażowa – (etaż to po rosyjsku piętro), dziś nazwalibyśmy ją Menedżerem Piętra w hotelu. Panie, które kontrolują papierową przepustkę, czy trafiliśmy na właściwe piętro, mają do zaoferowania herbatkę i samogon

 

 1. W Sankt Petersburgu jest więcej mostów niż w Wenecji. Pod względem ilości kanałów i mostów bardziej odpowiednie wydaje się nazywanie dawnej rosyjskiej stolicy północną Wenecją, a Wenecję południowym Petersburgiem.

 

 1. Rosja to jedyne państwo na świecie, którego brzegi oblewa aż 13 mórz.

 

 1. To, że karabinek Kałasznikowa jest najbardziej popularną bronią na świecie nikogo nie dziwi. Ale czy wiedzieliście, że liczba egzemplarzy tego karabinka na świecie przewyższa liczbę wszystkich innych karabinków razem wziętych?

 

 1. Sushi jest bardziej popularne w Rosji niż w Japonii.
10. W Rosji jest co najmniej 15 tajnych miast. Nie ma ich na mapach, nie wiodą do nich oznakowane drogi, a obcokrajowcy nie mogą się do nich nawet zbliżyć.

 

 1. Dacza to typowo rosyjskie zjawisko. W każdym innym europejskim języku nazywa się tak samo. Pierwsze dacze pojawiły się za panowania Piotra Wielkiego, który wydzielał zasłużonym poddanym kawałki ziemi poza miastem. Stąd i nazwa dacza – otrzymane w darze, od czasownika dawat (dawać). Oczywiste jest, że pierwsze dacze mogli mieć jedynie najbardziej zasłużeni i najbardziej bogaci obywatele, ale pod koniec XIX wieku taki luksus był już osiągalny dla ludzi o różnym stanie majątkowym.

  

 1. Każdy monarcha z dynastii Romanowów zostawiał swojemu następcy kraj większy terytorialnie, niż sam go otrzymał.

 

 1. W 2005 roku gubernator Uljanowska Sergiej Morozow ogłosił 12 września Dniem Poczęcia (oficjalnie „Dzień stosunków rodzinnych”) i ustanowił go dniem wolnym od pracy. Mieszkańcy miasta wzięli sobie do serca nowe święto i w czerwcu 2006 roku zanotowano tutaj dwukrotny wzrost urodzeń.

 

 1. Moskiewskim metrem poruszają się bezdomne psy, które doskonale wiedzą gdzie wysiąść, by zjeść coś dobrego.

 

 1. Nazwę kawiarni „Bistro” wymyślili Rosjanie. Podczas wojny w Napoleonem, kiedy rosyjskie wojska dotarły do Europy, żądali jedzenia od ludzi mieszkających lokalnie. Ponieważ gospodarze ociągali się z wydawaniem posiłków, byli popędzani przez żołnierzy: „БЫСТРО” [czyt. bystra] szybko. Aby ułatwić sobie wymowę, Europejczycy „y” zamienili na „i” oraz zaczęli akcentować „o” tym sposobem powstała wszystkim znana nazwa kawiarni brzmiąca „BISTRO”.

 

 1. Tory w Rosji są szersze niż w pozostałych krajach europejskich. Przyczyna tej różnicy jest bardzo prosta: zadecydowały tu względy bezpieczeństwa. Aby pociągi wojskowe z Europy zachodniej nie dotarły do Rosji zbyt szybko, zdecydowano na wybudowanie torów nieprzystosowanych do standardowego rozstawu kół w Europie. W dzisiejszych czasach na granicy pociągi spędzają kilka godzin na zmianie rozstawu kół.

 

 1. Caryca Katarzyna przeszła do historii jako władczyni, która najpierw osadziła na polskim tronie własnego kochanka, a następnie odebrała Rzeczpospolitej niepodległość. Katarzyna Wielka urodziła się w Szczecinie i była Niemką. W dzieciństwie rodzice wyzywali ją od „brzydkich i bezczelnych”, nie była kochanym dzieckiem. Pochodziła z rodziny, która nie była ani wpływowa ani zamożna. Nikt nie wróżył dziewczynie wielkiej kariery. Wbrew wszystkim została najważniejszą kobietą na kontynencie…
Wpis w kategorii: Blog
Opublikowane przez: